Benkő Heni üzente 10 éve

Köszönöm szépen Tünde az információt.

Válasz

Krauszné Tünde üzente 10 éve

Nem , a B törzskönyv kiváltása másként történt. Abban az esetben egy ismeretlen származású kutyát felvezettek egy tenyész rendezvényen, ahol a szakbíró adott egy leíró bírálatot, hogy a kutya az adott fajtajellegnek megfelel. Ezzel a bírálati lappal aztán ki lehetett váltani a B törzskönyvet. " Bundi" született x és az x fajta jellegének megfelel. Ezt a B törzskönyves kutyát aztán tenyésztésbe is bevonták, leginkább a kihalófélben levő magyar fajtáknál. Rottweilerben sose volt erre szükség, mert elegendő, ismert származású eb volt , lehetett válogatni a tenyésztés számára. Amikor a fajta felbukkan és sok embernek felkelti az érdeklődését, az importálás megindul . Az emberek egymással versenyezve hozzák be az értékes ( vagy értékesnek vélt egyedeket)
Most a fajta nem népszerű , ezért " nem éri meg" sok pénzt költeni rá, így szaporodnak a törzskönyvezetlen egyedek.

Válasz

Benkő Heni üzente 10 éve

Igen mert régen ki lehetett váltani "B" törzskönyvet,de akkor az ezek szerint már nem létezik.Mondjuk az már jó rég volt :)Igen tudom,hogy sajnos akkor halt meg Báró,és jó sok kiadásod volt.Néró igy is nagyon szép!

Válasz

Hadrévi Andrea üzente 10 éve

Tünde köszönöm a választ.Kár, hogy így lett.Így van Heni, így volt! -akkor előtte pusztult el az előző kiskutyánk mérgezésben aki tuját evett, pénzbe került annak kivizsgálása is meg a boncolás is.. és akkor nem volt erre plusz 40 ezrem, és akkor úgy gondoltam minek is kell. Az eddigi összes kutyánk törzskönyves volt, mégsem vittem őket kiállításra.Igaz akkor a gyerekeim még kisebbek voltak nem is értem volna rá annyit mászkálni ez miatt. De most, hogy nőnek a gyerekek, ez nekik is egyfajta "elfoglaltság, örömforrás, büszkeség lenne. egy kiállítás, meg beletanulnának hogy is van ez.De nem baj.Ez van, csak kérdeztem....

Válasz

Benkő Heni üzente 10 éve

Én is voltam annál a "tenyésztőnél"ahonnan Néró van,és megkérdezte,hogy törzskönyvvel vagy anélkül kell-e a kutya és akkor gondolom csak annyi kölyköt jelentett le amennyire törzskönyvet kértek.Amikor én voltam ott akkor 4 hetesek voltak a kölykök és még lehetett választani hogy tk-vel vagy anélkül kérem-e.Nem tudom,hogy meddig lehet lejelenteni egy almot.

Válasz

Krauszné Tünde üzente 10 éve

Andrea, nem volt neki "törzskönyve" . Az alombejelentés nem történt meg. Lehetett volna, mert a szülők a fajta törzskönyvében szerepelnek, de a tenyésztő nem tartotta fontosnak hivatalosan lejelenteni az almot, "úgysem kell senkinek a papír" , fontosabb, hogy ne legyen drága a kutya.
Szerezni bármit lehet, de a hiteles és formailag szabályos alombejelentést, már nem lehet utólag megejteni. Régen valóban létezett, hogy a tenyésztő helyett a tulajdonos elvégezhette az "alombejelentést " , az egy szem kutyájára is. Na ennek a költsége, pont olyan magas volt, mintha a tenyésztő az egész almot lejelentette volna :) Hiszen az alom összes költségét az egy szem tulajdonos fizette. ( tagdíj, kennel név váltás, alombejelentő nyomtatványok, származási igazolás , chip költség, az ügyintézés egyéb költsége)

Ez a lehetőség megszűnt.

Válasz

Hadrévi Andrea üzente 10 éve

Néró 9 .hónapos. Nem kértem el neki a törzskönyvét, mert nagyon sokba került volna vele. De már megbántam.Utólag lehetne szerezni??? Létezik még ilyen hivatalosan?

Válasz

Krauszné Tünde üzente 10 éve

Fajta megtartás, fajtanemesítés, nem szorványosan előforduló, akadnak még tenyésztőkön múlik:) Bizony ha valamit lerombolnak, azt több évtizedes kökemény munkával lehet helyreállítani.
Nem kizárt, hogy a fajtatiszta rottweiler tenyésztés is megszűnik lassan , itthon. " Csak" ezért aktuális az unalmas tenyésztés téma. Na meg azért, mert rövid időn belül többen panaszkodtak, hogy mekkora csalódás érte őket, pedig "törzskönyves" kutyát vásároltak :(

Válasz

Töreki Tibor üzente 10 éve

Talán még akadnak jó rottweiler tenyésztők,akinek "Garancia" a kennelneve ill. a származási igazolása,akiknek több éve nyomon követhető egészséges almai vannak.

Válasz

Krauszné Tünde üzente 10 éve

A törzskönyvezés önmagában semmire nem garancia. Az a kölyök kutya születésének a rögzítése, mely adatokat a fajta alakítás , a céltudatos tenyésztés érdekében szükséges leírni, számontartani, egy egységes rendszerben kezelni. A nyolc hetes kutyánál a származási igazolás kiadása olyan , mint embereknél a születési anyakönyvi kivonat. Tartalmazza, hogy a kölyök milyen szüőpártól, hol és mikor született. Kap egy egyedi azonosító jelet, ami az élete során nem változik! Régen ez az egyedi azonosító jel volt a tetoválás, ma ugyan erre szolgál a chipp! Ezen azonosító jel birtokában, az egyed igazolt származásával ( szerepel a fajta törzskönyvében) kap egy lehetőséget, hogy később akár tenyészminősítő rendezvényen is részvehessen és ott tenyésztésre alkalmas kutyának nyilvánítsák. Az FCI-MEOE kiállításon való szereplés, ilyen olyan címek, championátusok megszerzésének is alapvető feltétele, hogy a gazdi igazolni tudja a kutya származását , azaz az egyed szerepeljen a fajta törzskönyvében. Persze ez csak egy alap, első elengedethetetlen feltétel, melyhez számos más feltétel is szükséges, ahhoz szorosan kapcsolódik.

Válasz

Krauszné Tünde üzente 10 éve

Származási igazolás :)
Mire is garancia?

Válasz

Töreki Tibor üzente 10 éve

Köszönjük az írást . Leendő gazdiknak figyelem ! "A törzskönyvezés,a származás igazolása, bizonyítja a fajtatisztaságot! Minden egyéb "mese" - Ez így igaz ,nagyon sok mesét hallottam már,én is fajtaválasztás ill.kölyök vásárlás előtt. A tkv egyben garancia is !

Válasz